�Բֲ��� ���в��� ��'������� ������ֲ� � ����ٲ

 

  ,

«» .

. M , .

 

     

2020 /

  ’ « ». , , , .
. «» , , , .
1919 ϳ , , ϳ .
- , . , , , .
, 35 ' – 2019 . , , , , .
, , , , 2019 , « » , . 㳿 볿 , « », «». , / « » 2019 .
«» , , , , , - . «» . ³ , .

 

Almanach Ukraiński 2020 / fragmenty

 Tradycyjnie pod koniec grudnia ukazał się nowy rocznik „Almanach Ukraiński”. Najnowsze wydanie zawiera ciekawe materiały dotyczące niedawnej przeszłości i czasów współczesnych.
Artykuły o tematyce historycznej są oparte na materiałach z archiwum sowieckich służb specjalnych. Czytelnik ma okazję zobaczyć oryginały materiałów archiwalnych, może przeczytać pojedyncze dokumenty ze spraw operacyjnych, notatki ze śledztw oraz inne materiały organów bezpieczeństwa.
O bardzo ciekawym projekcie włączenia powiatu bielskiego do URL w 1919 roku przez przedstawicieli Ukraińców z Podlasia, a także o dalszej historii tego społeczeństwa pisze dziennikarz z Białegostoku Sławomir Sawczuk. Kilka artykułów jest na temat stosunków polsko-ukraińskich, współpracy oraz rozbieżnościach. Autorzy przedstawiają różne aspekty i sposób widzenia stosunków dwustronnych, a także starają się dać wskazówki, jak miałby wyglądać wspólny dialog.
Pomijając kwestie związane z debatą na temat ustaleń wojennych między Ukrainą a Rosją, powrót 35 kremlowskich więźniów politycznych do Ukrainy jest jednym z kluczowych wydarzeń 2019 roku. Były obrońca Kremla Oleksandr Sushchenko, w rozmowie podkreśla, co powinni zrobić działacze zaangażowani w proces walki o uwolnienie więźniów ukraińskich, aby pomóc chronić Ukraińców pozostających w niewoli rosyjskiej.
Ponieważ w mediach polskich obecny stan rzeczy w Ukrainie, w porównaniu z poprzednimi latami, mówi się mniej, a zwycięstwo Wołodymyra Zełenskiego w wyborach prezydenckich w roku ubiegłym wielu zaskoczyło, czytelnicy „Almanachu Ukraińskiego” będą mogli przeczytać o jednej z technologii, które towarzyszyły kampanii wyborczej byłego komika. W artykule prof. socjologii Natalii Riabinskiej, opartym na studium treści popularnego ukraińskiego show komediowego „Weczirnij kwartał”, mowa jest o żartach politycznych z programu. Autorka pisze o tym, co i kogo w polityce ukraińskiej wyśmiewano i dlaczego humor polityczny w wykonaniu gospodarzy jest ważny dla zrozumienia „fenomenu Zełenskiego” w wiosennych wyborach 2019 roku.
„Almanach” krótko prezentuje również nowe publikacje, wydane zarówno w Ukrainie, jak i Polsce, które mogą zainteresować osoby zainteresowane historią Polski, mniejszości ukraińskiej oraz byłymi i obecnymi wyzwaniami w stosunkach polsko-ukraińskich.

 

 

 

2019 /

2018 䳿 « » « »? - , « » , « »? ? « ». , ϳ , -. – , , . ’ . - . . « » , .
« » - . ’. ള « » ( ). . ϳ . ’ , « ». . , , .

 

Almanach Ukraiński 2019 / fragmenty

Jak w Polsce przebiegały wydarzenia wokół „sprawy Kuprianowicza” oraz „procesu pikulickiego”? Co się dzieje ze stosunkami polsko-ukraińskimi i dlaczego w sytuacji, gdy „wszystko jest tak dobrze” można stwierdzić, że „wszystko jest tak źle”. Czy rząd Ukrainy zauważa problemy Ukraińców w Polsce? O tym i wiele więcej pisze „Almanach Ukraiński” na rok 2019. Kilka artykułów jest poświęconych kwestiom oświaty, szczególnie nauczaniu języka ukraińskiego na Podlasiu i w Warszawie, a także historii szkół w Przemyślu i Górowie Iławeckim. Wśród ważnych tematów są te, związane z Ukrainą, która wciąż walczy z agresją rosyjską.
Tradycyjnie w „Almanachu” znalazły się artykuły o tematyce naukowej i popularnonaukowej (np. M. Semczyszyn, I. Hałagida).

 

 

 

2018 /


 
 
 

 

2007

2007 . 60. «³». , . , , , , «» , . ., . . . ³, . , . , . , . . . – , . « » 䳿, 2006 .
«» . . , 2006 .

Almanach Ukraiński 2007

 

2006

  , , - , , , . , , .
« » , 2006 . 50 . 50- , - – , , , .
, - .

Almanach Ukraiński 2006

W wydaniu znajdują się materiały dotyczące życia społeczności ukraińskiej w Polsce, Ukrainy, stosunków polsko-ukraińskich, tematyki historycznej, m.in. dotyczącej naszych etnicznych ziem. Jak co roku w Almanachu umieszcza się wybór utworów naszych literatów oraz materiały o charakterze informacyjnym, również z diaspory.
W Almanachu zamieszczono materiały dotyczące zorganizowanego życia Ukraińców w Polsce, którzy w 2006 r. obchodzą 50. rocznicę swego istnienia. Słowami działaczy i aktywistów tych czasów odtworzono atmosferę wydarzeń 50-letniej historii, wspomniano nazwiska osób najbardziej znanych w kulturalno-oświatowym ruchu z dawnych województw – przemyskiego, gdańskiego, lubelskiego, koszalińskiego, olsztyńskiego.
Almanach jest bogato ilustrowany fotografiami, głównie z naszego społeczno-kulturalnego życia.

 

 
© 2023 ��'������� ������ֲ� � ����ٲ
Hosting & design - design4web.pl
̳
META-Ukraine ukraina.jpg EKU SKU